• Aile hekimlerine denetim yapılıyor
  Aile hekimlerine denetim yapılıyor
 • “Aşırı tuz tüketimi  ölümcül hastalıklara yol açabilir”
  “Aşırı tuz tüketimi  ölümcül hastalıklara yol açab
 • Sağlık bölge toplantıları yapılıyor
  Sağlık bölge toplantıları yapılıyor
 • Tıp Sağlık Bilimleri toplantısı yapıldı
  Tıp Sağlık Bilimleri toplantısı yapıldı
 • Hasta ziyaretleri başladı
  Hasta ziyaretleri başladı
 • “Küçük bilgiler hayat kurtarır”
  “Küçük bilgiler hayat kurtarır”
 • “Sinüzit kolay bir hastalık değildir”
  “Sinüzit kolay bir hastalık değildir”
 • 250 bin kişi  ağız ve diş sağlığı merkezine başvurdu
  250 bin kişi  ağız ve diş sağlığı merkezine başvur
 • “Evlenme yaşı yükseldi kısırlık vakaları arttı”
  “Evlenme yaşı yükseldi kısırlık vakaları arttı”
 • Tedavi İçin Antalya’yı Değil, Afyonkarahisar Devlet Hastanesini Tercih Etti
  Tedavi İçin Antalya’yı Değil, Afyonkarahisar Devle
Akdeniz muhtar adaylarını uyardı
Akdeniz muhtar adaylarını uyardı
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, 30 Mart seçimleri öncesi muhtar adaylarına ve seçmenlere uyarılarda bulundu. Bu yıl Türkiye’de mahalle muhtar adaylarında rekor sayıda bir patlama yaşanırken,  her mahallede...
27 Şubat 2014 18:17
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, 30 Mart seçimleri öncesi muhtar adaylarına ve seçmenlere uyarılarda bulundu.

Bu yıl Türkiye’de mahalle muhtar adaylarında rekor sayıda bir patlama yaşanırken,  her mahallede adaylar seçimler öncesi hazırlıklarına erken başladı. Kimileri poster ve broşür yaptırırken kimileri de mahalledeki seçmenlerine ziyaretlerini sıklaştırırken ailece seçmenlerin evlerine gece gezmeleri de başladı. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Yüksek Seçim Kurulu’nun 07.01.2014  tarih ve 19 sayılı kararına ilişkin, bir açıklama yaparak seçimlerde muhtar ve azaların listelere nasıl yazılacağı ve oy pusulalarının nasıl düzenleneceği konusunda bir açıklama yaptı.

“ADAYLIK İÇİN OKURYAZAR OLMAK YETERLİ”

Akdeniz yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun Muhtar adaylık ve seçilme yeterliliğiyle ilgili 31 maddesi gereğince; “Köy Muhtarlığı ve Köy İhtiyar Meclisi Üyeliği, Mahalle Muhtarlığı ve Mahalle İhtiyar Heyeti üyeliği seçimlerinde adaylık usulü yoktur. En az altı aydan beri o Mahalle veya Köyde oturmak şartıyla 25 yaşını dolduran her Türk vatandaşı, bu Kanunda ve bu Kanunun atıf yaptığı diğer kanunlarda öngörülen hükümlerce seçilmeye mani hali olmamak kaydıyla, Muhtar, İhtiyar Meclisi ve İhtiyar Heyeti üyesi seçilebilir. Bunlar için ilkokul mezuniyeti şartı aranmaz; okur-yazar olmak yeterlidir.”

OY PUSULARI ADAYLAR TARAFINDAN BASTIRILACAK

Akdeniz, konuşmasına şöyle devam etti: Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti Oy pusulaları için ancak beyaz kâğıt kullanılacak ve oy pusulalarının adaylar tarafından bastırılacak, her türlü araçla (Bilgisayar, Daktilo, Fotokopi ve Teksir gibi) çoğaltılabilecek veya kapalı oy verme yerinde seçmenler tarafından beyaz kağıda da yazılabilecektir. Renkli kâğıtlara basılmış veya yazılmış oyların geçersiz sayılacaktır. Seçime girecek adayların bastırdıkları oy pusulalarını sandık kurulunun gözetiminde kapalı oy verme yerine koyabilecekleri gibi seçim gününden önce de dağıtabileceklerdir. Seçmenlerimiz oy pusulalarını, sandık kurulu tarafından verilecek mor renkli zarfa koyarak ilgili oy sandığına atacaklardır. Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde; Muhtar ile o seçim çevresinden seçilmesi gereken ihtiyar meclisi/heyeti üye sayısı kadar ismin birlikte yazıldığı olduğu oy pusulası kullanılacağına, oy pusulası üzerine “Muhtar” veya “Muhtar Adayı” ile “Üye Adayı”, “İhtiyar Meclisi Üyesi” veya “İhtiyar Heyeti Üyesi” sözcüklerini yazılabilecektir. Ayrıca, Aza ve üye kelimeleri eş anlamlı kelimeler olduğundan, oy pusulalarında her iki kelimenin de kullanılabilecektir.”

 

Akdeniz, “Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde kullanılacak oy pusulalarına; Mahalle ihtiyar heyeti üyeliği için 8 (sekiz) Köylerde ise; Nüfusu 1000’e kadar olan köylerde 8 (sekiz), 1001’den 2000’e kadar olan köylerde 10 (On), 2 binden fazla olan köylerde 12 (Oniki), kişi yazabilecektir. Ad ve soyadları aynı olan Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti üye adlarının yanına parantez içinde baba-anne adlarının, bu da aynı olduğu takdirde, baba-anne adının yanına doğum tarihi yazılı oy pusulalarının kullanılabileceğinin, bu hususun o yer seçim çevresinde duyurulması gerekmektedir. Köy ve Mahalle seçimlerinde kullanılacak basılı veya yazılı oy pusulalarındaki isimlerden bir veya birkaçının çizilerek oy kullanılabileceği gibi, çizilenlerin yerine o seçim çevresinde seçilecek kişi sayısını geçmemek üzere başka isimlerin de yazılabilecek, Ancak hiç isim çizilmeden/çizilerek seçim pusulalarına yazılacak bir fazla ismin yer alacağı pusulalarında İhtiyar Meclisi/Heyeti adayları için; Muhtar adayı hariç, geçersiz sayılacaktır” diye konuştu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


altı × = 6


Yukarı Geri Ana Sayfa