• “Eğitimler sizleri donanımlı kılar”
  “Eğitimler sizleri donanımlı kılar”
 • “Yetkilerimizi sonuna kadar kullanacağız”
  “Yetkilerimizi sonuna kadar kullanacağız”
 • “Kanserde erken teşhis önemli”
  “Kanserde erken teşhis önemli”
 • ASKOM toplantısı yapıldı
  ASKOM toplantısı yapıldı
 • Aile hekimlerine denetim yapılıyor
  Aile hekimlerine denetim yapılıyor
 • “Aşırı tuz tüketimi  ölümcül hastalıklara yol açabilir”
  “Aşırı tuz tüketimi  ölümcül hastalıklara yol açab
 • Sağlık bölge toplantıları yapılıyor
  Sağlık bölge toplantıları yapılıyor
 • Tıp Sağlık Bilimleri toplantısı yapıldı
  Tıp Sağlık Bilimleri toplantısı yapıldı
 • Hasta ziyaretleri başladı
  Hasta ziyaretleri başladı
 • “Küçük bilgiler hayat kurtarır”
  “Küçük bilgiler hayat kurtarır”
Okula kayıt yaşı değişti
Okula kayıt yaşı değişti
  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliği yapıldığını 66, 67 ve 68 aylık çocukların velilerinin dilekçe vermesi halinde hiçbir zorlama olmadan kayıtlarını 1...
15 Ağustos 2013 12:59
Font1 Font2 Font3 Font4

 

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliği yapıldığını 66, 67 ve 68 aylık çocukların velilerinin dilekçe vermesi halinde hiçbir zorlama olmadan kayıtlarını 1 yıl erteleyebileceklerini söyledi. Yalçın, ayrıca bu haktan kent genelinde 14 bin öğrencinin yaralanabileceğini de kaydetti.

Metin yalçın, önceki yönetmeliğin ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 66 ay zorunluluğu getirdiğini, ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde’ değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin’ Resmi Gazete’de yayımlanması ile bu zorunluluğun ortadan kalktığını söyledi.

66 AYLIK ÇOCUKLARIN ZORUNLU KAYITLARI KALDIRILDI

Değişikliğin Afyonkarahisar’da 14 bine yakın öğrenciyi ilgilendirdiğine de dikkat çeken Yalçın, velilerin adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre çocuklarını gönderecekleri okul müdürlüklerine dilekçe vermeleri halinde kayıtlarını bir yıl erteleyebileceklerini söyledi. Önceki yönetmeliğe göre çocuklarını erken yaşta görerek okula göndermek istemeyen velilerin rapor alma sorununun da ortadan kalktığını dile getiren Yalçın, “Yapılan yönetmelik değişikliği ile yaş konusunda tereddüdü olan ailelerin endişeleri de ortadan kalkmış oldu” dedi.  Geçen yılki 66 aylık çocukların zorunlu kayıt uygulamasının başlaması ile Afyonkarahisar’da 15 binin üzerinde öğrenci alındığını hatırlatan Metin Yalçın, “Eski yönetmeliğe göre bu yıl 1. sınıflara 14 bine yakın öğrencinin kayıt olmasını bekliyorduk. Ancak yapılan son değişiklik ile bu sayının düşeceğini tahmin ediyoruz. Çocuklarını yaşı küçük olduğu gerekçesi ile okula kayıt ettirmek istemeyen velilerin yapacakları başvurular ile bu sene 1. sınıfa başlayacak olan öğrenci sayısı ilerleyen günlerde daha fazla netlik kazanacaktır” diye belirtti.

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


altı + = 9


Yukarı Geri Ana Sayfa