• Tedavi İçin Antalya’yı Değil, Afyonkarahisar Devlet Hastanesini Tercih Etti
  Tedavi İçin Antalya’yı Değil, Afyonkarahisar Devle
 • Sağlık yürüyüşleri devam ediyor
  Sağlık yürüyüşleri devam ediyor
 • “Yanlış uygulamalar bebekleri anne sütünden mahrum ediyor”
  “Yanlış uygulamalar bebekleri anne sütünden mahrum
 • Bilinçsiz diyet kalbe zarar verebilir
  Bilinçsiz diyet kalbe zarar verebilir
 • Afyon’da “Bölge Laboratuvarı” oluşturuldu
  Afyon’da “Bölge Laboratuvarı” oluşturu
 • 64 ürün için toplatma kararı
  64 ürün için toplatma kararı
 • 13 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ
  13 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ
 • Yemenici, Demirsoy’u ziyaret etti
  Yemenici, Demirsoy’u ziyaret etti
 • Toplum Sağlığı Merkezi için arsa tahsisi yapıldı
  Toplum Sağlığı Merkezi için arsa tahsisi yapıldı
 • “Kanserden korkmayın”
  “Kanserden korkmayın”
Okula kayıt yaşı değişti
Okula kayıt yaşı değişti
  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliği yapıldığını 66, 67 ve 68 aylık çocukların velilerinin dilekçe vermesi halinde hiçbir zorlama olmadan kayıtlarını 1...
15 Ağustos 2013 12:59
Font1 Font2 Font3 Font4

 

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliği yapıldığını 66, 67 ve 68 aylık çocukların velilerinin dilekçe vermesi halinde hiçbir zorlama olmadan kayıtlarını 1 yıl erteleyebileceklerini söyledi. Yalçın, ayrıca bu haktan kent genelinde 14 bin öğrencinin yaralanabileceğini de kaydetti.

Metin yalçın, önceki yönetmeliğin ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 66 ay zorunluluğu getirdiğini, ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde’ değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin’ Resmi Gazete’de yayımlanması ile bu zorunluluğun ortadan kalktığını söyledi.

66 AYLIK ÇOCUKLARIN ZORUNLU KAYITLARI KALDIRILDI

Değişikliğin Afyonkarahisar’da 14 bine yakın öğrenciyi ilgilendirdiğine de dikkat çeken Yalçın, velilerin adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre çocuklarını gönderecekleri okul müdürlüklerine dilekçe vermeleri halinde kayıtlarını bir yıl erteleyebileceklerini söyledi. Önceki yönetmeliğe göre çocuklarını erken yaşta görerek okula göndermek istemeyen velilerin rapor alma sorununun da ortadan kalktığını dile getiren Yalçın, “Yapılan yönetmelik değişikliği ile yaş konusunda tereddüdü olan ailelerin endişeleri de ortadan kalkmış oldu” dedi.  Geçen yılki 66 aylık çocukların zorunlu kayıt uygulamasının başlaması ile Afyonkarahisar’da 15 binin üzerinde öğrenci alındığını hatırlatan Metin Yalçın, “Eski yönetmeliğe göre bu yıl 1. sınıflara 14 bine yakın öğrencinin kayıt olmasını bekliyorduk. Ancak yapılan son değişiklik ile bu sayının düşeceğini tahmin ediyoruz. Çocuklarını yaşı küçük olduğu gerekçesi ile okula kayıt ettirmek istemeyen velilerin yapacakları başvurular ile bu sene 1. sınıfa başlayacak olan öğrenci sayısı ilerleyen günlerde daha fazla netlik kazanacaktır” diye belirtti.

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


dört + 6 =


Yukarı Geri Ana Sayfa