• KOSGEB DESTEKLİ UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
  KOSGEB DESTEKLİ UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
 • Sandıklı'da Tarım İşçileri Zehirlenme Şüphesiyle Hastaneye Başvurdu
  Sandıklı'da Tarım İşçileri Zehirlenme Şüphesi
 • TBMM Başkanı İsmet Yılmaz aç kapa yaptı Meclis gerildi
  TBMM Başkanı İsmet Yılmaz aç kapa yaptı Meclis ger
 • Sandıklı’da Hastalıklı Patatesleri Zirai İlaçlara Tepki İçin Tırpanla Kesti
  Sandıklı’da Hastalıklı Patatesleri Zirai İlaçlara
 • Fatih Terim: Arda ile gurur duyuyorum
  Fatih Terim: Arda ile gurur duyuyorum
 • EĞİTİM-BİR SEN’DEN MÜFTÜ KABUKÇU’YA ZİYARET
  EĞİTİM-BİR SEN’DEN MÜFTÜ KABUKÇU’YA ZİYARET
 • Arda ile Muhammed’in ilginç hayat hikayeleri
  Arda ile Muhammed’in ilginç hayat hikayeleri
 • AKP AFYON İL TEŞKİLATINDAN GÜNDEM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
  AKP AFYON İL TEŞKİLATINDAN GÜNDEM DEĞERLENDİRME TO
 • İSCEHİSAR’DA ARAZİ KAVGASI, 1 AĞIR YARALI VAR
  İSCEHİSAR’DA ARAZİ KAVGASI, 1 AĞIR YARALI VA
 • DEMİRKIRKAN: “MHP’DE AKIL TUTULMASI VAR”
  DEMİRKIRKAN: “MHP’DE AKIL TUTULMASI VAR”
Okula kayıt yaşı değişti
Okula kayıt yaşı değişti
  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliği yapıldığını 66, 67 ve 68 aylık çocukların velilerinin dilekçe vermesi halinde hiçbir zorlama olmadan kayıtlarını 1...
15 Ağustos 2013 12:59
Font1 Font2 Font3 Font4

 

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliği yapıldığını 66, 67 ve 68 aylık çocukların velilerinin dilekçe vermesi halinde hiçbir zorlama olmadan kayıtlarını 1 yıl erteleyebileceklerini söyledi. Yalçın, ayrıca bu haktan kent genelinde 14 bin öğrencinin yaralanabileceğini de kaydetti.

Metin yalçın, önceki yönetmeliğin ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 66 ay zorunluluğu getirdiğini, ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde’ değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin’ Resmi Gazete’de yayımlanması ile bu zorunluluğun ortadan kalktığını söyledi.

66 AYLIK ÇOCUKLARIN ZORUNLU KAYITLARI KALDIRILDI

Değişikliğin Afyonkarahisar’da 14 bine yakın öğrenciyi ilgilendirdiğine de dikkat çeken Yalçın, velilerin adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre çocuklarını gönderecekleri okul müdürlüklerine dilekçe vermeleri halinde kayıtlarını bir yıl erteleyebileceklerini söyledi. Önceki yönetmeliğe göre çocuklarını erken yaşta görerek okula göndermek istemeyen velilerin rapor alma sorununun da ortadan kalktığını dile getiren Yalçın, “Yapılan yönetmelik değişikliği ile yaş konusunda tereddüdü olan ailelerin endişeleri de ortadan kalkmış oldu” dedi.  Geçen yılki 66 aylık çocukların zorunlu kayıt uygulamasının başlaması ile Afyonkarahisar’da 15 binin üzerinde öğrenci alındığını hatırlatan Metin Yalçın, “Eski yönetmeliğe göre bu yıl 1. sınıflara 14 bine yakın öğrencinin kayıt olmasını bekliyorduk. Ancak yapılan son değişiklik ile bu sayının düşeceğini tahmin ediyoruz. Çocuklarını yaşı küçük olduğu gerekçesi ile okula kayıt ettirmek istemeyen velilerin yapacakları başvurular ile bu sene 1. sınıfa başlayacak olan öğrenci sayısı ilerleyen günlerde daha fazla netlik kazanacaktır” diye belirtti.

 

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa