• Pekin: Cemaat Irak’ı ABD’ye teslim eden Kesnizani gibi
  Pekin: Cemaat Irak’ı ABD’ye teslim ede
 • Pereira’dan Fenerbahçeli futbolculara: Köpek gibi ısırın
  Pereira’dan Fenerbahçeli futbolculara: Köpek
 • Arda Turan’a tebrik mesajları
  Arda Turan’a tebrik mesajları
 • Barcelona transferi Arda’nın çocukluk fotoğrafını hatırlattı
  Barcelona transferi Arda’nın çocukluk fotoğr
 • Atletico Madrid’den Arda Turan’a veda mesajı
  Atletico Madrid’den Arda Turan’a veda
 • Trabzonspor Hakan Arıkan’la anlaşamadı
  Trabzonspor Hakan Arıkan’la anlaşamadı
 • Ahmet Çakar Barcelona’ya giden Arda Turan’ı tebrik etti
  Ahmet Çakar Barcelona’ya giden Arda Turan
 • Hasan Şaş’ın Arda Turan yorumu tutmadı
  Hasan Şaş’ın Arda Turan yorumu tutmadı
 • Arda Turan Barcelona’da
  Arda Turan Barcelona’da
 • Dükkanına gelen dostlarına "ayakkabı boyası" hediye ediyor
  Dükkanına gelen dostlarına "ayakkabı boyası&q
Sadece kış değil yaz depresyonu da var
Sadece kış değil yaz depresyonu da var
Memorial Ataşehir Hastanesi ve Suadiye Tıp Merkezi’nden Uz. Psk. Uğurkan Ulutürk, yaz depresyonu ile başa çıkmanın yolları hakkında bilgi verdi.   ARAŞTIRMALAR YAZIN DA DEPRESYON OLABİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR   Halk arasında...
2 Temmuz 2013 13:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Memorial Ataşehir Hastanesi ve Suadiye Tıp Merkezi’nden Uz. Psk. Uğurkan Ulutürk, yaz depresyonu ile başa çıkmanın yolları hakkında bilgi verdi.
 
ARAŞTIRMALAR YAZIN DA DEPRESYON OLABİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR
 
Halk arasında depresyonun daha çok kış aylarında ve kapalı havalarda görüldüğüne dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, biyolojik etkiler (melatonin hormonunun az salgılanması gibi) ve psikolojik faktörler nedeniyle yaz mevsiminde de depresyon olacağını göstermektedir.
 
HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?
Yaz depresyonda kişi hayattan zevk alamamaya başlayabilir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü yaşar. Kişi eskiden mutlu olduğu şeylere ilgi duymaz. Yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, motivasyon kaybı, cinsel isteksizlik, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık, duygusallık, sabırsızlık, iştah kaybı, kilo verme ya da aşırı iştahla kilo alımı görülebilir. Bu durum içe kapanma, saldırganlık, yaşamı değersiz bulma ve intihar düşüncelerine kadar gidebilir.
 
KIŞIN UYKU YAZIN UYKUSUZLUK BAŞ GÖSTERİR
Kış dönemindeki depresif belirtilerden farklı olarak, yaz depresyonunda uyuma süresi ve iştahda artış yerine azalma, kilo alımı yerine de kilo kaybı olabilir. Gecelerin uzaması ve konser, festival gibi eğlenceli aktivitelerin ön planda olduğu yaz aylarında kişi depresif ruh haliyle başa çıkmak için daha çok alkol ve madde kullanabilmektedir. ABD’de yaz depresyonu üzerinde yapılan bir araştırmada yazın çıkan depresyonda intihar riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunlara ek olarak yaz depresyonu diyebilmek için rahatsızlığın mevsimsel olması ve belirtilerin en az iki haftadır görülüyor olması gerekmektedir.
 
GÜZEL HAVALARDA NEDEN MUTSUZ OLUNUR? 
Kışın hava kapalı olduğu için depresyon yaşanmadan kısa süreli mutsuzluk ve depresif belirtiler görülebilir. Ancak yazın hava kapalı olmamasına rağmen kişide yorgunluk, bitkinlik, sıkıntıyla uyanmak gibi belirtiler varsa bu durum depresyonu ifade eder. Yaz mevsiminin gelişiyle bireylerin beklentileri, aktiviteleri ve eğilimleri değişmektedir. Kişinin yıl içinde yapamadığı tatili yaza ertelemesi, aldığı kararları yazın uygulamak zorunda kalması, devam eden sorunları tatil dolayısıyla rafa kaldırmaya çalışması gibi yaz mevsiminden farklı beklentileri olmaktadır. Hatta bazı bireyler yeni başlangıçlar için tatil beklemektedir. Ancak beklentilerimiz gerçekliğin ötesinde ise beklentilerimiz hayal kırıklığı yaratabilir.
 
TATİLİN HAYAL KIRIKLIĞINA DÖNÜŞMEMESİ İÇİN
Bu dönemde gerçekçi beklentiler ve planlar önemlidir. Ertelenen işleri yapmak için yazın geçmesini beklenmeden problemler çözüme ulaştırılmalıdır. Kişi yaşamın üzerine gitmeye, yaz aktivitelerinin tadını çıkarmaya ve yeni beklentiler oluşturmaya odaklanmalıdır. Yaz mevsimimde de mutsuz, keyifsiz olunabileceğini kabullenmek gerekir. Eğer bu ruh hali kişinin günlük işlevlerin yerine getirmesine engel oluyorsa mutlaka  psikolojik destek alınmalıdır.
 

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa