Fazıl ŞENEL
Fazıl  ŞENEL
fazilsenel@gmail.com
Karadeniz’de Keşfedilen Gaz Miktarı Ne Kadar?
  • 0
  • 14 Ekim 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Osmanlı Hakanı 2. Abdülhamid’in, 1901 yılında Alman maden mühendisi Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi’nin de yer aldığı yerli ve yabancı mühendislerden oluşan bir heyete yaptırdığı petrol haritası, bugün petrol çıkan bir çok yerin ilk defa bahsedildiği bir teknik çalışma idi. Ancak, Sultan Abdülhamid’in ömrü bu haritadaki yerlerden petrol çıkartmaya yetmedi.


Azınlıklara mensup heyetin şantajıyla, kardeş kanı dökülmesin diye tahttan çekilmek zorunda kaldı.

Daha sonra müttefikimiz Almanya’nın yenilmesiyle biz de yenik sayıldık ve Devletimiz paramparça edildi. Bizi sınırladıkları alan, petrol haritası ile birebir örtüştü. Bizim tarafa hiç bir ciddi petrol kaynağı bırakmadılar.

 

 

Osmanlı’nın himayesindeki bu coğrafya paramparça edildikten sonra kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı. Batılılar için bir damla petrol, insan kanından daha değerliydi çünkü.

Ancak bir şeyleri göremediler, düşünemediler.

Denizler

Denizlerde ki kaynakların daha sonra bulunacak teknolojilerle çıkabileceğini o zaman düşünemediler. Daha sonra farkettiklerinde iş işten geçmişti.

Şimdi Türkiye Mavi Vatan Sınırları içerisinde tüm Hidrokarbon kaynaklarını kendisi arıyor, buluyor, çıkartıyor ve piyasaya sunuyor.

 

21 Ağustos 2020 de, tamamı TPAO öz sermayesi ile Karadeniz’de Ereğli’nin 175 kilometre kuzeyinde gerçekleştirilen keşif, yeni adıyla Sakarya Gaz Sahası’ndaki AR/TPO/KD/C26-C27-D26-D27 bloğunda altıncı jenerasyon bir sondaj gemisi olan Fatih tarafından gerçekleştirildi.

Söz konusu bloğun tamamı 7000 kilometrekare alana sahip. Elde edilen verilere göre yaklaşık 320 milyar metreküp veya yaklaşık 2 milyar varil petrol eş değerinde doğal gaz potansiyeli söz konusu olduğu açıklandı.

Keşfin ekonomik değerinin yaklaşık olarak 65 milyar dolar olduğu Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından açıklandı.

Tuna-1 kuyusundan gelen bilgilere göre henüz hedef derinliğin yarısına kadar kazıldığı, daha kazılacak 1.000 metrenin söz konusu olduğu ve yeni bir keşif ihtimalinin son derece yüksek olduğu söylenmişti.

Bugünler de, yeni sondaj verilerine ulaşıldığı ve Cumartesi günü keşifle ilgili yeni bilgilerin açıklanacağı duyuruldu.

Doğal olarak insanımız, gazetelere ve sosyal medyaya hücum ederek bilgiye erkenden ulaşmak istediler.

Her şeyden önce, 320 bcm (milyar metreküp) gaz demek çok ciddi bir kazanım demektir. Karşılaştırma yapacak olursak, Kuzey denizinde Norveç’in 2010 yılından bu yana bulduğu tüm sahaların toplamından daha fazla gazdan bahsediyoruz.

Ayrıca, Doğu Akdeniz’de Zohr sahası dışındaki tüm sahalardan daha fazla rezerve sahip bir keşif olduğunu açıklamak isteriz.

 

Geçen günlerde İtalyan ENI firması Doğu Akdeniz’de 113 bcm gaz buldu ve büyük bir sevinçle açıkladılar.

Bazıları bulunan keşfi küçümsemek için, küçük, yetersiz, çıkarılamaz, 8-10 seneden önce çıkarmak mümkün değil, Türkiye’nin becereceği iş değil v.s. gibi istihzai kelimelerle alay ettiler.

Ancak Mısır’ın Akdeniz açıklarında bulduğu Zohr sahası tam 28 ayda kıyıya gaz verebilir hale geldi.

Sn Cumhurbaşkanımızın, ilk gazın 2023 de sisteme verilebileceğini açıklaması yerinde ve doğru bir açıklamadır.

Gelelim Cumartesi günkü açıklamaya;

Tuna-1 lokasyonunda bulunan 320 bcm gazın keşfedildiği kuyu kazmaya devam etti ve diğer katmanlara da ulaştı. Edindiğim intiba, bu kuyu ile tahminler 320 bcm den 400 bcm e kadar yükseldi.

Burada önemli olan şey, oradaki rezervden daha ziyade işletilebilir rezerv miktarıdır. Ben yetkililerimizin açıklama yaparken bulunan rezerv miktarını değil işletilebilir rezerv miktarını açıkladıklarını düşünüyorum. Yoksa oradaki rezerv 800 bcm den az değil.

Türkiye’nin yıllık toplam gaz tüketimin yaklaşık 50 bcm olduğunu düşünürsek, 400 bcm gazın ne manaya geldiğini, hem ekonomik, hem politik, hem stratejik anlamlarını da düşünerek daha iyi anlayabiliriz. Yaklaşık 80 milyar dolarlık bir kazanımdan bahsediyoruz.

Ben cumartesi günü açıklanacak miktarın 400 bcm olmasını beklerken, işletilebilir rezerv tahminlerinin daha iyi çıkması durumunda bir miktar daha yukarılarda açıklamalar gelebileceğini de düşünüyorum.

Ancak gerçek rezerv, tespit kuyularının açılması ve teknik çalışmaların yapılması ile kesinleşir. Tek kuyuyla hiç bir şey net anlaşılmaz. FID (Nihai Yatırım Kararı) bütün bu teknik çalışmaların sonunda verilir ve işe başlanır. Ben yatırım miktarının 3-4 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyorum.

Bir çiçekle bahar gelmez ama, her bahar bir çiçekle başlar. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?